KAMEN
TANITIM
Gelişmiş nezaketi, ilginç tarihi, yüksek yaşam ve tatil değeriyle misafirperver eski Hansa şehrine hoş geldiniz. Doğu yöndeki Rur havzası çevresinde Sauerland ve Münsterland ortasında bulunan Kamen, Unna bölgesinin coğrafi merkezidir. Kamen’de Vestfalyalı konuk severliğini görün. Şehir sizi özel mağazalar ve butiklerle alışveriş yapmaya davet ediyor. Pub’lar, barlar, kafeler ve meyhanelerdeki rahat atmosfer gibi kültür anlayışa ilişkin becerili insanlar, herkesin gerekli olanını sempatiklikle bağdaştırmasını sağlar. Otoktonluk, Vestfalyalı mizah ve konuk severlik yanı sıra tolerans ve açık görüşlülük Kamenli zihniyetin tipik özellikleridir. 

Kamen Nerdedir?
Kamen her ziyaretçi için Kamen kavşağında her zaman karşısına çıkar. Kamen kavşağı Avrupa’yı birbirine bağlar. Şehir, Almanya’yı doğudan batıya olduğu gibi güneyden kuzeye içinden geçen A1/A2 otobanların kesişim noktasında bulunuyor. 

Frankfurt, Hamburg, Hannover ve Aachen arabayla sadece 2,5 saatlik mesafededirler. Ekonomik bakımdan gelişmiş bir yer olan Rur havzası Avrupa’nın en güçlü satın alma yığınlarından birine sahip ve hemen şehir girişinde bulunur. Intercity daha doğrusu Dortmund ve Hamm’daki ICE tren istasyonlarından Kamen tren istasyonu 20 dakikada ulaşılabilir. Uzaktan gelip Kamen’i günü birlik gezmek isteyenler de bunu yapabilir. Uçuş süresiyle hesaplandığında Stuttgart, Nürnberg, Berlin, Erfurt ve Leibzig uçakla bir saatlik yoldan daha uzakta değil. Dresden, Zürich, Münih ve Paris’ten yarım saatlik bir süreyi fazladan hesaba katmalısınız. Dortmund – Wickede’de indikten en fazla 20 dakika sonra Kamen’desiniz. Elbette Kamen’e otobüs ve trenle de zahmetsizce ulaşabilirsiniz. 

İddialı Sanat ve Kültürel Konumuyla Yaşayan Bir Şehir
Kültür ve sanat sosyal hayatımızın en güzel yönlerine ve en değerli değerlerimize aittir. Kamen kültürü eğlence, bilinçlenme ve dinlenme için geniş bir forum sunar. Klasik ve modern konserleri, tiyatro gecelerini, caz saatini, sunuları, tanıtımları, kongreleri, seminerleri ve özel organizasyonları Kamen belediye salonu, konser salonu ve müzik okulu sunar. Kütüphane, şehir arşivi ve müze bu sunuyu tamamlar. Belediye galerisi çok değişik yıllık programın yanı sıra genç bay/bayan sanatçılar için teşvik çalışmasını yürütür. Yerli ve yabancı sanatçı grupları, edebiyatçılar ve müzisyenler kendilerini bu şehirde anlamış hissedip geniş bir kitleye tanıtırlar. 

Kültürel Çeşitlilik
Kültür sadece merkezi yerlerde sunulmuyor. Şehirdeki dernek yaşamı sunduğu çeşitli imkanlarla kültürel çalışmanın bel kemiğini oluşturur. Erkekler korosundan tutun avcı kulübüne kadar tüm yıl boyunca şehir canlı bir kültür sunumu yaşar. Yıllık ejder festivali KİTE, havuz festivali ve Kamen’li eski şehir panayırı, sanatçıların buluşmasıyla, kültür ve yaşam sevincin uç zirveye ulaşması Kamen’i sempatik kılan bir çok çekici noktadan sadece bazılarıdır. Sizde, kısmen gelenekselleşmiş, her yıl binlerce ziyaretçiyi Kamen’e çeken sayısız organizasyonları bizzat yaşayın. 

Eğitim
Sık aralıklarla meslek yüksek okullarına ve üniversitelere sahip olup ekonomik bakımdan gelişmiş Rur havzasına yakınlığı ile Kamen’de de Ressource’ların yetenekleri büyüyen gençlerin gittikçe artmasına imkan vermiştir. Bu, yeni iş imkanların ve yeni branşların oluşmasında etkili olmuştur ve bölgedeki gerekli yapısal değişimin gerçekleşmesini destekliyor. Kaman hedef bölgesi olarak 2. bölgede bulunuyor. Yeni iş yerlerine yapılan işletme yatırımları burada AB’nin finansal desteği ile özellikle teşvik edilir. Buna rağmen pek çok iş, gelişim ve kalifiyelik tedbirleri uygulanmasında Avrupa teşvik fonlarından faydalanılıyor.
Kamen maarifçiliği her türlü okul türünü sunar. Her türlü diploma alınabilir. Şehir müzik okulu ve gece okulları çok çeşitli kurs önerileriyle ve en modern yayımlarla donatılmış, bölgeye ve bölge dışına ödünç veren şehir kütüphanesi ve Internet eğitim bölgesine dahildir. 

Aktif Spor ve Dernek Yaşamı
Yakın dinlenmeler ve anlamlı tatil düzenlemeleri için uğraşılmıştır. İhtiyaçları karşılayacak şekilde spor ve tatil tesislerinin yanı sıra iyi belirlenmiş bisiklet ve yaya yolu ağı buna davet çıkarır. Kamen özellikle spor sever ve sportmen bir şehir olarak sayılır. Yaklaşık 60 spor kulübünün tahmini 13000 üyesi bulunuyor. Spor kulüplerinde bay ve bayan nüfusun organizasyon derecesi Almanya ortalamasının üzerinde bulunuyor. Bu, angaje kulüp çalışmalarının yanı sıra da öngörülü planlama ve spor teşvikinin sonucudur. Sürekli değişen tatil hareketliliği için şartlar oluşturulmuştur. Pek çok spor alanların ve spor salonların yanı sıra iki adet açık hava ve kapalı yüzme havuzu vardır.

Kamen bölge dışı spor birlikleri için bir istinat noktasıdır (aralarında futbol, atletizm, tenis, basketbol). Kamen’nin sportif ününe örnek olarak tanınmış Kaiserrau spor okulu vardır. Kamen’de bir geziye değecektir. Buna kendiniz kanaat getirin!

http://www.stadt-kamen.de/in-tuerkisch.228.0.html
 
Özgeçmişi
Başkanın Mesajı
Vizyon & Misyon
 
dursun.mirza@bandirma-bld.gov.tr
DUYURULAR
İmar Plan Değişiklikleri
Tüm İmar Plan Değişiklikleri
BANDIRMA GÜNDEM GAZETESİ
BANDIRMA UYDU HARİTASI
KUŞ CENNETİ
HAVA DURUMU
BANDIRMA
ANKET


designed by