Haberler
BELEDİYE BAŞKANI DURSUN MİRZA’NIN MEDENİ KANUNUN KABULÜNÜN 91. YILDÖNÜMÜ MESAJI
17 Şubat 2017

BELEDİYE BAŞKANI DURSUN MİRZA’NIN MEDENİ KANUNUN KABULÜNÜN 91. YILDÖNÜMÜ MESAJI

Atatürk devrimlerinin temeli olan, dinsel hukuk düzeninden anayasal ve laik hukuk düzenine geçişin belgesi olarak kabul ettiğimiz Türk Medeni Kanunu, çağdaş uygarlık yolundaki en önemli adımlardan biridir.

Büyük Atatürk, Medeni Kanun ile ulusumuzun toplumsal ve ekonomik yaşamında kadının kişisel hak ve özgürlüklerini güvence altına almıştır. 17 Şubat 1926’da kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile toplum yaşamında aile içinde kadın erkek eşitliği sağlanmış, tek eşle evlilik ilkesi getirilmiştir.

Bunun yanında kadınlara istedikleri mesleğe girebilme hakkı tanıyan Türk Medeni Kanunu, mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın ve erkek eşitliği getirmiştir. Bu çağdaş atılımlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin eğitim, hukuk, kültür, ekonomi, siyaset ve diğer alanlarda yeniden yapılanmasına olanak sağlamıştır.

Türkiye'de laik hukuk sistemine geçişin en önemli adımı Medeni Kanunun kabul edilmesi olmuştur. Medeni kanun, Türk Devrimi'nin ve hukuk reformunun can damarıdır. Gerekçesinde laikliğin tanımı net biçimde yapılmıştır. Medeni Kanun Türk kadınını, dönemine göre son derece ileri düzeyde yurttaşlık haklarına kavuşturmuştur.

Günümüzde, Türk kadınına medeni kanunla sağlanan hakların kısıtlanmasına yönelik tehditler, çağdaş yaşamdan ödün vermeyecek Atatürkçüler için kabul edilemez bir girişimdir. Bu çabalar sonuçsuz kalacak, Türkiye Cumhuriyeti çağdaş yaşam tarzından asla vazgeçmeyecektir.

Bu anlamlı yıldönümünde Türk kadınını ve ulusumuzu çağdaş hukuk normlarına kavuşturan, laik Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah Arkadaşlarını bir kez daha saygı, özlem ve minnetle anıyorum.

 

Dursun MİRZA

Belediye Başkanı

 
Özgeçmişi
Başkanın Mesajı
Vizyon & Misyon
 
dursun.mirza@bandirma-bld.gov.tr
DUYURULAR
İmar Plan Değişiklikleri
Tüm İmar Plan Değişiklikleri
BANDIRMA GÜNDEM GAZETESİ
BANDIRMA UYDU HARİTASI
KUŞ CENNETİ
HAVA DURUMU
BANDIRMA
ANKET


designed by